Przejdź do treści

The Influence of Microstructure Evolution on the Mechanical and Electrochemical Properties of Dissimilar Welds from Aluminum Alloys Manufactured Via Friction Stir Welding

Niniejsze badanie dotyczyło nowej konfiguracji złączy łączonych metodą zgrzewania tarciowego (Friction Stir Welding, FSW) z dwóch stopów aluminium. Analizowano różnoimienne zgrzeiny AA6082/AA1350, przy czym dla stopu AA1350 badano dwa stany materiału: o strukturze gruboziarnistej (CG) oraz ultradrobnoziarnistej (UFG). Omówiono zmiany we właściwościach mechanicznych i elektrochemicznych w kontekście ewolucji mikrostruktury w obrębie złączy.

Średnia wielkość ziarna w strefie zmieszania (SZ) dla wszystkich materiałów wynosiła od 4 do 5 µm, a udział granic ziarna o dużym kącie dezorientacji wynosił około 77%, co wskazuje na występowanie ciągłej rekrystalizacji dynamicznej podczas FSW. Zmiany w mikrotwardości w obrębie zgrzein były związane z różnicami w wielkości ziarna (AA1350) oraz rozpuszczaniem wydzieleń β″ w SZ stopu AA6082.

W wyniku tego wytrzymałość na rozciąganie zgrzein zmniejszyła się w porównaniu z materiałami bazowymi AA6082 i AA1350 UFG, jednak wzrosła w porównaniu z materiałem bazowym AA1350 CG. Eksperymenty elektrochemiczne wykazały, że korozja wżerowa występowała w przypadku AA1350, podczas gdy w przypadku AA6082 była to kombinacja korozji wżerowej i międzykrystalicznej. Głębokość ataku korozyjnego była większa dla AA1350, osiągając maksymalną wartość około 70 µm dla materiałów bazowych, natomiast w SZ zmniejszyła się do 50 µm. W przypadku AA6082 maksymalna głębokość korozji była otrzymana w SZ i nie przekraczała 30 µm.

Artykuł:

Metallurgical and Materials Transactions A-Physical Metallurgy and Materials Science

Autorzy z PW:

Marta Lipińska, Małgorzata Lewandowska

Rok wydania: